Mrtvo morje, ki se nahaja med Izraelom in Jordanijo, velja za eno najbolj nenavadnih naravnih pojavov na svetu. Zaslovelo je predvsem zaradi svoje izjemno visoke koncentracije soli, ki dosega do 35 %. To pomeni, da je slanost Mrtvega morja skoraj desetkrat večja od slanosti običajnih oceanov. Zaradi tako visoke vsebnosti soli je voda v Mrtvem morju tako gosta, da omogoča nenavadno plovnost – ljudje lahko v njem praktično lebdijo na površini brez napora.
Mrtvo morje ni pravzaprav morje, temveč jezero brez izliva, ki leži na najnižji točki na Zemlji, približno 430 metrov pod morsko gladino. Zanj so značilni sušni pogoji in visoke temperature, zaradi česar voda hitro izhlapeva, soli in minerali pa ostajajo za sabo. Sladke reke, kot je reka Jordan, prinašajo v Mrtvo morje vodo, vendar je izhlapevanje tako intenzivno, da količina vode stalno upada.
Mrtvo morje je znano tudi po svojih zdravilnih lastnostih. Blato in voda vsebujeta veliko količino mineralov, ki naj bi pozitivno vplivali na kožo, zmanjšali vnetja ter pomagali pri zdravljenju različnih bolezni, kot so luskavica in artritis. Zaradi teh lastnosti je Mrtvo morje priljubljena destinacija za zdraviliški turizem.
Kljub svoji priljubljenosti pa se Mrtvo morje sooča z okoljskimi težavami. Zaradi zmanjšanega dotoka vode iz reke Jordan in povečane rabe vode za namakanje je nivo Mrtvega morja vsako leto nižji. Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko, če se trend ne ustavi, to nenavadno jezero v prihodnjih desetletjih popolnoma izginilo.
Mrtvo morje tako ni le naravni čudež zaradi svoje slanosti, temveč tudi pomemben opomnik o krhkosti naravnih virov.